NOWOŚCI
Poznaj ofertę wydawniczą EdiconWszystkie książki oferowane przez nasze Wydawnictwo zawierają liczne miejsca na notatki, a spiralna oprawa pozwala na wygodne korzystanie z niej zarówno w szkole, w domu jak i w podróży. Specjalna warstwa (tzw. priplak) chroni okładkę przed zniszczeniem i gwarantuje większą trwałość.
Małgorzata Bujnowska
Zarys anatomii człowieka
Zarys anatomii człowieka autorstwa Małgorzaty Bujnowskiej jest jedną z publikacji przygotowanych na potrzeby uczniów i słuchaczy szkół policealnych przez Wydawnictwo Centrum Rozwoju Edukacji EDICON. Autorka Zarysu anatomii, pracownik naukowy mający na co dzień styczność ze słuchaczami szkoły TEB Edukacja w Legnicy, dołożyła starań, aby spośród rozległej i niełatwej wiedzy z zakresu nauczanego przedmiotu wybrać materiał elementarny, praktycznie wspierający kształcenie przyszłych adeptów zawodów medycznych na poziomie szkół policealnych.
Wychodząc od podstawowych zagadnień związanych z budową i funkcjonowaniem komórki, płynnie przechodzi do omówienia bardziej złożonych struktur organizmu ludzkiego i dedykuje kolejne rozdziały analizie konkretnych narządów oraz układów: szkieletowego, mięśniowego, pokarmowego, oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, wydalniczego itd. Przystępny język oraz przejrzyste ilustracje, a także liczne ciekawostki, to niewątpliwe atuty publikacji, które czynią ją interesującą również dla szerokiego grona czytelników.
Rafał Dudziak
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Książka Rafała Dudziaka pt. Bezpieczeństwo i higiena pracy to kolejna pozycja Wydawnictwa Centrum Rozwoju Edukacji EDICON stworzona z myślą o słuchaczach szkół ponadgimnazjalnych. Autor pokazuje, że wiedza z zakresu BHP może być nie tylko przydatna, ale także, wbrew powszechnej opinii, interesująca. Omówieniu ustaw i rozporządzeń regulujących warunki środowiska pracy oraz zobowiązania pracodawcy i pracownika, towarzyszą bowiem liczne odwołania do konkretnych przypadków, a także ciekawostek, ściśle związanych z potencjalnymi zagrożeniami w miejscu pracy.
Autor opiera się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale także na swoim bogatym doświadczeniu praktycznym zdobytym podczas prowadzenia własnej firmy realizującej m.in. szkolenia z zakresu BHP, czy w pracy nad projektami unijnymi powiązanymi z podnoszeniem świadomości bezpieczeństwa i higieny pracy. To wszystko sprawia, że książka Rafała Dudziaka staje się praktycznym przewodnikiem nie tylko dla przyszłych techników BHP, ale również dla szeregowych pracowników biurowych narażonych na szkodliwe czynniki natury fizycznej, chemicznej czy biologicznej. Dodatkowym atutem publikacji jest wzbogacenie tematyki poświęconej ergonomii stanowiska pracy o zestaw profilaktycznych ćwiczeń mających zastosowanie w miejscu pracy oraz rozdziały dedykowane konkretnym zawodom takim, jak asystentka i higienistka stomatologiczna, technik masażysta, technik usług kosmetycznych i technik informatyk.
Adam Bernert
Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc Adama Bernerta stanowi treściwe kompendium wiedzy z zakresu przygotowania do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Publikacja stanowi istotną pomoc w procesie kształcenia przyszłych pracowników sektora medycznego z poziomu szkół policealnych, ale także praktyczne źródło wiedzy dla czytelników niezwiązanych bezpośrednio z profesjami medycznymi, którzy kiedyś, być może, staną przed koniecznością udzielenia pierwszej pomocy.
Lektura Pierwszej pomocy pozwala czerpać z bogatego doświadczenia jej autora, który jest nie tylko wykładowcą akademickim oraz nauczycielem w szkole TEB Edukacja, ale przede wszystkim zawodowym ratownikiem medycznym Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach oraz dwukrotnym Wicemistrzem Śląska w Ratownictwie Medycznym. W publikacji omówione zostały ogólne zasady postępowania z osobą poszkodowaną, a także objawy i elementy szczegółowej praktyki przedmedycznej względem konkretnych stanów takich jak: omdlenie, oparzenie, zawał serca, krwotok, zakrztuszenie czy zranienie. Przejrzystą i uporządkowaną formę książki wzbogacają starannie dobrane przez autora ilustracje.
Marta Szymańska-Sowula, Katarzyna Chmiel
Zasady i techniki pracy w gabinecie stomatologicznym
Książka zatytułowana Zasady i techniki pracy w gabinecie stomatologicznym, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Centrum Rozwoju Edukacji EDICON, powstała z myślą o słuchaczach kierunków stomatologicznych (asystentka i higienistka stomatologiczna). Jednak rozległa wiedza teoretyczna i praktyczna autorek, umiejętnie i przystępnie wyłożona w tej publikacji, sprawia, że ta pozycja może stać się przydatną pomocą wspierającą kształcenie nie tylko na poziomie szkół policealnych, ale także wyższych.
Zagadnienia omówione w kolejnych rozdziałach dotyczą zarówno zasad organizacji pracy w gabinecie stomatologicznym, przygotowania instrumentarium potrzebnego przy zabiegach z zakresu stomatologii zachowawczej, endodoncji, chirurgii czy protetyki, jak i prowadzenia i archiwizowania dokumentacji medycznej, a także ergonomii i zasad aseptyki. To udane połączenie wybranych kwestii z zakresu profilaktyki i leczenia zębów z praktycznymi wskazówkami na temat prawidłowego funkcjonowania gabinetu stomatologicznego stanowi efekt współpracy dwóch autorek, z których jedna jest lekarzem stomatologiem, a druga higienistką stomatologiczną. Obie autorki wykładają w Szkole TEB Edukacja w Krakowie. Prezentowane w książce wiadomości zostały uzupełnione o profesjonalne zdjęcia ukazujące niezwykle szczegółowo wyposażenie autentycznego gabinetu stomatologicznego. Niewątpliwym atutem publikacji są także przykładowe zadania egzaminacyjne dla asystentek i higienistek stomatologicznych.
Anna Samborska, Stanisław Sowula
Jak założyć firmę i prowadzić działalność gospodarczą?
Książka pt. Jak założyć firmę i prowadzić działalność gospodarczą? stanowi jedną z propozycji wydawniczych przygotowanych przez Wydawnictwo Centrum Rozwoju Edukacji EDICON i jest dedykowana uczniom i słuchaczom szkół ponadgimnazjalnych. Czytelnik może bez problemu znaleźć odpowiedź na postawione w tytule pytanie w kolejnych rozdziałach, o których zawartość merytoryczną z dużą skrupulatnością zadbali ich autorzy. Anna Samborska, absolwentka finansów i bankowości oraz Stanisław Sowula, absolwent prawa (oboje wykładowcy w szkole TEB Edukacja w Krakowie) stworzyli książkę obejmującą tak szeroki zakres zagadnień jak: ekonomia, przedsiębiorczość, prawo pracy, regulacje podatkowe, podstawy marketingu, a zatem wszystko to, co powinna wziąć pod uwagę osoba zainteresowana prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.
Autorzy, którzy są nie tylko teoretykami, ale przede wszystkim praktykami w swoich dziedzinach, dołożyli starań, aby trudne w interpretacji przepisy prawa pracy czy też zawiłe pojęcia ekonomiczne przełożyć na język zrozumiały i zobrazować je konkretnymi przykładami, tak aby stały się one klarowne dla słuchaczy szkół policealnych oraz osób, które stawiają pierwsze kroki jako przedsiębiorcy czy pracownicy. Dodatkowym atutem Jak założyć firmę i prowadzić działalność gospodarczą? są rozdziały poświęcone praktycznej organizacji biura i archiwizacji dokumentacji oraz prawu autorskiemu. Umiejętne połączenie wiedzy i doświadczeń twórców książki doprowadziło w efekcie do powstanie publikacji osadzającej prowadzenie działalności gospodarczej w szerokim aspekcie prawa i biznesu.
Joanna Sawionek
Cel: praca. Jak ją znaleźć – poradnik.
Książka autorstwa Joanny Sawionek zatytułowana Cel: praca. Jak ją znaleźć – poradnik. została stworzona z myślę o uczniach i słuchaczach szkół ponadgimnazjalnych. Jednak dobór tematyki, a co ważniejsze, sposób jej prezentacji sprawiają, że pozycja ta staje się praktycznym wsparciem nie tylko dla osób wkraczających na rynek pracy, ale także dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani poprawą swojej zawodowej pozycji. Bogate doświadczenie autorki jako psychologa, trenera rozwoju osobistego, często współpracującego z młodzieżą oraz umiejętność pisania w przystępnym stylu, pozwalają zarysować w niezwykle interesujący sposób podstawowe problemy, na które może natrafić osoba starająca się o pracę.
Poradnik przeprowadza czytelnika krok po kroku przez meandry procesu rekrutacji. W kolejnych rozdziałach autorka, odwołując się do konkretnych przykładów, daje praktyczne wskazówki dotyczące wyszukiwania ofert i odpowiadania na nie, tworzenia CV cenionego przez potencjonalnego pracodawcę, uczestniczenia w procesie rekrutacji i rozmowie o pracę. Co ważne, a jednak niezbyt częste w tego typu publikacjach, kładzie nacisk na osobiste preferencje i predyspozycje przyszłego pracownika. Treść książki wzbogacona została o liczne zadania i ćwiczenia w celu zmobilizowania czytelnika do refleksji nad właściwym wyborem ścieżki kariery zgodnej z indywidualnymi uwarunkowaniami. Autorka daje zatem nie tylko konkretne instrumenty pomocne w znalezieniu zatrudnienia, ale zachęca również do pracy nad sobą. Dodatkowym atutem poradnika jest rozdział poświęcony pierwszym dniom w nowej pracy.
Anna Nowak, Aleksandra Stanek
Kompetencje personalne i społeczne. Jak je rozwijać?
Książka zatytułowana Kompetencje personalne i społeczne. Jak je rozwijać? to kolejna pozycja wydawnicza Wydawnictwa Centrum Rozwoju Edukacji EDICON powstała z myślą o uczniach i słuchaczach szkół ponadgimnazjalnych, oferująca realne wsparcie dla przyszłych absolwentów, niejednokrotnie osób wkraczających dopiero na rynek pracy. Autorki publikacji, Anna Nowak oraz Aleksandra Stanek, absolwentki psychologii, posiadające doświadczenie zarówno w pracy akademickiej, jak i coachingowej, podjęły się zarysowania znaczenia doskonalenia tzw. kompetencji miękkich w życiu zawodowym. W oparciu o koncepcje głównie psychologii społecznej, stworzyły treść wzbogaconą o liczne zadania i przykłady odwołujące się do praktyki zawodowej przedstawicieli konkretnych zawodów takich jak technik usług kosmetycznych czy technik masażysta. Tym samym książka Anny Nowak i Aleksandry Stanek nie zatrzymuje się na poziomie ogólnym, czysto teoretycznym, ale zmierza ku praktycznemu wykorzystaniu wiedzy z zakresu rozwijania kompetencji personalnych i społecznych.
W kolejnych rozdziałach autorki zwracają uwagę czytelnika na takie aspekty życia zawodowego jak budowanie właściwych relacji pracowniczych, przestrzeganie zasad wzajemnego zrozumienia i współpracy w celu tworzenia zgranego zespołu oraz podstawy efektywnej komunikacji. Nie zapominają także o indywidualnym wymiarze rozwijania kompetencji miękkich, który staje się pomocny w lepszym organizowaniu czasu pracy, w rozpoznawaniu i właściwym ukierunkowaniu osobistych emocji czy w kierowaniu zespołem ludzi i dążeniu do kreatywności. Dodatkowym atutem książki są zagadnienia dotyczące rozpoznawania i walki ze stresem oraz z wypaleniem zawodowym.