Promocja!

Cel – praca. Jak ją znaleźć. Poradnik

Joanna Sawionek

Cena: 53  45

Praktyczny przewodnik dla wszystkich zagubionych na rynku pracy. Liczne ćwiczenia, relacje z autentycznych rozmów kwalifikacyjnych oraz porady dotyczące pisania CV i listów motywacyjnych, doskonale przygotują Cię do każdego etapu rekrutacji.

Format: B5, książka drukowana w oprawie spiralnej
Liczba stron: 280 (rozdziały: 6)
Ilustracje: 30
Dodatkowe informacje: zadania (45) w ramach rozdziałów
SKU: 978-83-943650-5-9 Kategoria: Tagi: ,

Opis

Książka autorstwa Joanny Sawionek zatytułowana Cel: praca. Jak ją znaleźć – poradnik. została stworzona z myślę o uczniach i słuchaczach szkół ponadgimnazjalnych. Jednak dobór tematyki, a co ważniejsze, sposób jej prezentacji sprawiają, że pozycja ta staje się praktycznym wsparciem nie tylko dla osób wkraczających na rynek pracy, ale także dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani poprawą swojej zawodowej pozycji. Bogate doświadczenie autorki jako psychologa, trenera rozwoju osobistego, często współpracującego z młodzieżą oraz umiejętność pisania w przystępnym stylu, pozwalają zarysować w niezwykle interesujący sposób podstawowe problemy, na które może natrafić osoba starająca się o pracę.

Poradnik przeprowadza czytelnika krok po kroku przez meandry procesu rekrutacji. W kolejnych rozdziałach autorka, odwołując się do konkretnych przykładów, daje praktyczne wskazówki dotyczące wyszukiwania ofert i odpowiadania na nie, tworzenia CV cenionego przez potencjonalnego pracodawcę, uczestniczenia w procesie rekrutacji i rozmowie o pracę. Co ważne, a jednak niezbyt częste w tego typu publikacjach, kładzie nacisk na osobiste preferencje i predyspozycje przyszłego pracownika. Treść książki wzbogacona została o liczne zadania i ćwiczenia w celu zmobilizowania czytelnika do refleksji nad właściwym wyborem ścieżki kariery zgodnej z indywidualnymi uwarunkowaniami. Autorka daje zatem nie tylko konkretne instrumenty pomocne w znalezieniu zatrudnienia, ale zachęca również do pracy nad sobą. Dodatkowym atutem poradnika jest rozdział poświęcony pierwszym dniom w nowej pracy.

Próbka książki (plik PDF)

Mocne strony:

  • autorka jest psychologiem, trener rozwoju osobistego; posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu procesów rekrutacyjnych na stanowiska różnego szczebla;
  • przystępny język,
  • bibliografia do każdego rozdziału,
  • postawienie akcentu na indywidualne preferencje i umiejętności,
  • praktyczne wskazówki i porady dotyczące poszczególnych etapów zdobywania pracy; m.in. na co zwraca uwagę rekruter;
  • przykłady CV i listów motywacyjnych oraz praktyczne wskazówki jak dobrze napisać CV i list motywacyjny,
  • rozdział poświęcony pierwszym dniom w nowej pracy,
  • 45 oryginalnych zadań (z odpowiedziami), pozwalających właściwie określić własne predyspozycje i preferencje zawodowe,
  • czytelne schematy ułatwiające przyswojenie treści,
  • pytania kontrolne po każdym rozdziale,
  • miejsca na notatki – pozwalają na zapisanie ważnych informacji, ułatwiają przyswajanie wiedzy;
  • przejrzysta struktura tekstu (tytuły podrozdziałów wysunięte na zewnętrzny margines lub wyróżnione przez różne wielkości i kolory czcionki),
  • ciekawostki, a także istotne informacje ujęte w ramki i graficznie wyróżnione z tekstu głównego.

7         Wprowadzenie

11            1. Czego chcę i co potrafię, czyli rzecz o preferencjach zawodowych

11               O preferencjach i predyspozycjach zawodowych

13                Od czego zacząć  planowanie kariery zawodowej

17                 Poznaj siebie ‒ preferencje zawodowe w ujęciu Johna Hollanda

24                Poznaj siebie ‒ autodiagnoza

38                Poznaj siebie ‒ informacja zwrotna

49               Podsumowanie

51              Odpowiedzi

53               Bibliografia

55           2. Którędy do pracodawcy, czyli o tym, gdzie i jak szukać pracy

55               Praca – jakie reprezentuje wartości

64              Co nas hamuje w efektywnym poszukiwaniu pracy

68              Poszukiwanie pracy zacznij  od planu

71               Metody poszukiwania pracy

72                Kontakty osobiste

74                 Bezpośredni kontakt z pracodawcą

76               Networking

77                Wysyłanie ofert bezpośrednio do pracodawcy

78                Usługi urzędu pracy

80                Odpowiadanie na ogłoszenia o pracy

86                Korzystanie z agencji pośrednictwa pracy

87                Targi pracy i biura karier

88                EURES

89               Jak odpowiedzieć na ogłoszenie o pracy

91              Podsumowanie

94              Odpowiedzi

95              Bibliografia

97            3. CV, czyli Co Vidzi pracodawca

98              CV, czyli  Co Vidzi pracodawca

100              Życiorys, ale jaki

107              Elementy życiorysu

128              Twoje CV

130             Jak pisać CV na początku kariery zawodowej

132              CV w ładnej oprawie

138              Najczęściej popełniane błędy przy pisaniu życiorysu

143              Kreatywne CV

147              CV w Internecie

149             Twoja motywacja, czyli  dlaczego list motywacyjny jest ważny

151              Kompetencje atrakcyjne dla pracodawcy

153              Personalizacja listu motywacyjnego

155              Niestandardowe rozpoczęcie i zakończenie

156              Szata graficzna i kwestie techniczne

159            Podsumowanie

167             Bibliografia

169         4. Wybór pracownika, czyli o metodach selekcji słów kilka

169            Organizacja procesu rekrutacji

171              Jak rekruter wybiera przyszłego pracownika

172              Analiza życiorysu

174               Rozmowa kwalifikacyjna

179              Testy psychometryczne i testy wiedzy

181              Testy praktyczne ‒ próbki pracy

182              Referencje

183              Dane biograficzne

184              Assessment Center

192              Grafologia

192            Podsumowanie

194             Bibliografia

195          5. Powiedz coś o sobie, czyli rozmowa kwalifikacyjna w szczegółach

195            Dzwoni rekruter do kandydata

198              Wstępna telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna

200             Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

200              Analiza ogłoszenia o pracy

205              Poszukiwanie informacji o firmie

208             Jakie pytania zadasz pracodawcy

212              Przemyśl kwestię zarobków

216              Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej

217              Dzień przed rozmową kwalifikacyjną

220              Tuż przed rozmową  o pracę

222             Rozmowa kwalifikacyjna

222              Przebieg rozmowy

235              Jak się zachować

237              Od jakich zachowań się powstrzymać

239              Trudne pytania pracodawcy

244              Niestandardowe sytuacje w rekrutacji

245              O co  rekruter nie powinien pytać

247              Co dalej?

252            Podsumowanie

254             Bibliografia

257         6. Pierwsze dni w nowej pracy, czyli nowe wyzwania i możliwości

257             Wdrażanie pracowników

260              Pierwszy dzień

263              Pierwszy miesiąc

266              Jak się zaadaptować

270              Rozmowa o dalszej współpracy

271            Podsumowanie

273             Bibliografia

275             Spis rysunków

277             Spis zadań

X